Turistické cíle

 

Srí Lanka patří mezi oblíbené turistické cíle, a to hlavně díky luxusním službám, skvělými výlety za poznáním různých starobylých památek, místní kuchyni a především díky historii. Srí Lanka nabízí velké množství památek hlavně chrámů, světoznámé botanické zahrady, sloního sirotčince, národního parku a mnohé další. Srí Lanka je země plná historie, ve vnitrozemí naleznete nádherné kláštery a přírodu, těží se zde taktéž drahé kameny v říčních naplaveninách. Byly zde nalezeny nejpěknější rubíny na světě. Na Srí Lance se pěstují  také nejlepší čaje na světě, doporučujeme navštívit muzem čaje. Kde se návštěvník může podívat na proces zpracování. V jeho blízkém okolí se nachází čajové plantáže.

 Výrazné klimatické rozdíly jsou dány rozsáhlými nížinami na pobřeží, které se zvedají ve vnitrozemí do 2524 metrů vysokého pohoří. Jen málo míst na světě může cestovatelům nabídnout tak pozoruhodnou kombinaci úchvatné krajiny, čisté pláže, kouzelného kulturní dědictví a jedinečných zážitků v jednom ostrovním státě. Na pouhé ploše 65 610 kilometrů leží 8 památek světového dědictví UNESCO, 1 330 kilometrů pobřeží – z velké části čistá pláž – 15 národních parků, které předvádějí hojnost volně žijících živočichů, téměř 500 000 akrů bujných čajových usedlostí, 250 akrů botanické zahrady, 350 vodopádů a kulturu, která sahá až přes 2 500 let. Tohle je ostrov magických rozměrů, kdysi známý jako Serendib, Taprobane, Perla Indického oceánu, a Ceylon. Objevte tuto nezapomenutelnou a kouzelnou  Srí Lanku!

Sigiriya

Sigiriya, též Sigirija, je archeologické naleziště, skalní pevnost na Srí Lance. Jádro naleziště tvoří pozůstatky palácového komplexu, který vznikl v 5. století. Celá oblast je častým cílem turistů, kteří sem přijíždějí z celého světa. Nachází se zde také velké množství nástěnných maleb a pozůstatky rozlehlých zahrad. Sigiriyu místní obyvatelé často označují jako osmý div světa, není se čemu divit má významný archeologický význam, patří k nejnavštěvovanějším turistickým destinacím z celé Srí Lanky. Sigiriya Citadel Rock Palace  se nachází v srdci ostrova mezi městy Dambulla a Habarane na mohutné skalnaté plošině 370 metrů nad mořem. Skalní plošina Sigiriya, vytvořená z magmatu vyhaslé sopky  je o 200 metrů vyšší než okolní džungle.

 

Jeskyní Chrám Dambulla

Jeský Chrám Dambula je známý také jako Zlatý Chrám Dambulla. Chrám leží v centrální části Srí Lanky nedaleko od města Dambulla. Nachází se 148 km východně od Colomba a 72 km severně od Kandy. Chrám Dambulla byl místem bojů  v letech 1919 až 1984. Chrám patří k nejstarším, nejrozsáhlejším a  nejlépe zachovalým na Srí Lance. Chrám je obklopen velkým množstvím nástěnných maleb a to převážně budhistických, ale i hinduistických soch. Od roku 1991 je tato pamětihodnost zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Chrám Buddhova zubu

Chrám Buddhova zubu se nachází ve městě Kandy v královském komplexu . Chrám patří k velmi populárním buddhistickým chrámům na Srí Lance. Na Srí Lance je známý jako Srí Dalada Maligawa. Město Kandy bylo za života lorda Buddhy starobylým královstvím. Chrám Posvátného zubu je považován za poměrně důležitý, protože tento chrám obsahuje relikvii skutečného zubu Pána Buddhy. Podle srí lanské legendy zůstal po Buddhově kremaci jediný zub. Jeho levý pes se stal důležitým majetkem, protože se myslelo, že ten, kdo má zub, má božské právo vládnout. Není divu, že se o zub bojovalo mnohokrát, ale dnes se těší klidnému prostředí v Chrámu zubů v Kandě. Pozůstatky Buddhova posvátného zubu mají poměrně důležitou roli v politické srí lanské vládě, protože se věří, že ten, kdo drží relikvii posvátného zubu lorda Buddhy, má moc vlády země. Obřady a bohoslužby pravidelně denně vykonávají buddhističtí mniši Malwatte a Asgiriya.

 

Královská Botanická zahrada – Royal Botanical Gardens Peradeniya

Historie Královské botanické zahrady sahá až do roku 1371. Královská Botanická zahrada Peradeniya patří k nejlepším svého druhu v Asii. Tato botanická zahrada je nejrozsáhlejší a nemohla by mít lepší polohu. Ve středomořském podnebí Kandy, byly zahrady ve výšce 500 metrů nad mořem ze tří stran pevně ohraničeny smyčkou řeky Mahaweli (Velká písečná řeka), největší řeky Srí Lanky. Město Peradeniya se nachází ve vzdálenosti 110km od Colomba a dalších 6 km nad Peradeniya Birdge a jste v Kandy, domově posvátného chrámu Zub. Orchidejový dům nabízí návštěvníkovi fascinující ukázku exotických květů např. Cattleye, Dendrobium, Arachnisi, Oncidium, Phalaenopsis, Vanda a jejich hybridů. Kolem Orchidejového domu lze spatřit několik odolných tropických orchidejí včetně největší orchideje na světě. (Grammatophyllum speciosum), který produkuje květinové hroty až 2,5 m dlouhé a zelenou orchidej (Coe).

 

Galle Dutch Fort

V této zachovalé přímořské pevnosti z 16. stol. se nachází síť muzeí, obchodů a kaváren.  Galle Dutch Fort byla postavena v roce 1588 v zátoce Galle na jihozápadním pobřeží Srí Lanky. Tato pevnost je doplněna 14 baštami, které jsou stále nejzachovalejším a nejlepším příkladem opevněného města v Asii postaveného Evropany tím, že ukazují směsici evropských architektonických stylů a jihoasijských tradic. UNESCO prohlásilo Galle Dutch Fort za světové dědictví v roce 1988 pod názvem Old Town of Galle and its Fortifications. Rozkládá se na ploše 52 hektarů- Maják instalovaný na Utrechtské baště a věž vztyčená k jubileu královny Viktorie v roce 1883. Protestantský kostel byl také postaven v barokním stylu v roce 1775. Nejvýznamnějšími budovami v pevnostním komplexu byly velitelova rezidence, arzenál a zbrojnice.

Sloní sirotčinec Pinnawala

Sloní sirotčinec Pinnawala se nachází severozápadně od města Kegalle, na půli cesty mezi současným hlavním městem Colombem a starobylou královskou rezidencí Kandy. Byla založena v roce 1975 srílanským úřadem na ochranu přírody na 25 akrech kokosového pozemku přiléhajícího k řece Maha Oya. Sirotčinec byl původně založen, aby poskytoval péči a ochranu mnoha osiřelým slonům nalezeným v džunglích Srí Lanky. V roce 1978 převzala sirotčinec Národní zoologická zahrada  z Oddělení ochrany přírody. V roce 1982 byl zahájen chovný program v zajetí. Od zahájení programu zde bylo chováno přes 20 slonů. Cílem sirotčince je simulovat těmto slonům přirozené prostředí. Existují však některé výjimky: sloni jsou dvakrát denně odváženi k řece, aby se vykoupali, a všechna miminka mladší tří let jsou stále krmena dobrovolníky.

Národní park Bundala

Národní park Bundala je přírodním rájem s mokřady, nachází se na jihovýchodním pobřeží Srí Lanky, nedaleko od Národního Parku Yala. Nejbližší větší město je Hambantota.  V oblasti se taktéž nachází čtyři poloslané laguny. Laguny jsou lemovány úzkými pruhy bažin a jsou obklopeny mírně zvlněným terénem pokrytým převážně nížinnými suchými křovinatými lesy. Topografie je obecně plochá s písečnými dunami, jejichž šířka se pohybuje od 50 do 300 metrů lemujících pobřeží. Tento systém písečných dun je jedním z nejširších na ostrově a má spojená ložiska sladké vody, která živí vegetaci v přilehlých oblastech, takže je bujnější i v nejsušším období roku. Oblast jádra slouží jako útočiště stěhovavých a rezidentních druhů ptáků, které čítá  více než 150, v zimě je oblast domovem pro plameňáky a je jednou z mála oblastí, kde lze nalézt oba druhy krokodýlů (Crocodilus palustris a Crocodilus porosus) přítomné na Srí Lance. V oblasti také můžete zahlédnout mořské želvy (kareta zelenavá, kareta obrovská, kareta obecná a kožatka velká), které v období od  října do ledna kladou vajíčka. Národní park je především útočištěm v zimním období pro vodní ptactva z celé oblasti Srí Lanky a blízkého okolí. Není vůbec výjimečné zde spatřit také skupinky slonů a cibetky.

Nárdoní Park Yala

V Nárdní Park Yala Yala kombinuje přírodní rezervaci s národním parkem. Yala Park je rozdělen do 5 bloků, park má chráněnou plochu téměř 130 000 hektarů půdy sestávající z lehkých lesů, křovin, pastvin, nádrží a lagun. V současné době jsou veřejnosti otevřeny dva bloky. Nachází se na jihovýchodě Srí Lanky a je obklopen panoramatickým Indickým oceánem, Yala byla v roce 1900 označena za útočiště volně žijících živočichů a v roce 1938 byla vyhlášena národním parkem. Je ironické, že park byl původně využíván jako loviště elit pod britskou nadvládou. Yala je domovem 44 druhů savců a 215 druhů ptáků. Mezi jeho slavnější obyvatele patří největší světová koncentrace leopardů, majestátních slonů, lenochodů, sambarů, šakalů, pávů a krokodýlů. Nejlepší doba k návštěvě Yaly je mezi únorem a červencem, kdy je hladina parku poměrně nízká, což přivádí zvířata na otevřené prostranství. Nejvíce srážek v Yale jsou v období od září do prosince.

Viharamahadevi Park

Viharamahadevi Park, známý dříve jako Victoria Park, je jediným centrálním parkem v Colombu. Nachází se v těsné blízkosti Národního muzea a v blízkosti radnice. Do parku jsou tři falešné vchody. Jedna procházka je přímo naproti Park Street, druhá hned vedle veřejné knihovny a třetí u velké Buddhovy sochy naproti radnici. Při procházce radničním koncem najdete dlouhé čtvercové bazény s vodou uprostřed, akvárium na levém konci, jezero, visutý most, cukrovou vatu a poníky na pravém konci, památník světové války na jižním konci. Park je pečlivě udržovaný, s krásnými dlážděnými stezkami, některé lemují palmy s bujnou vegetací.  V parku najdete několik překvapivých míst k sezení, elegantních a příjemných, většinou ze dřeva a betonu.. Oblíbenou atrakcí v parku je jezero s visutým mostem. Park také má k dispozici rozsáhlý hrací prostor pro děti. Pokud vejdete do gigantické černé skály na východní straně parku (z radnice), najdete zde  akvárium.  

Rawana vodopády, Ella

Tento oblíbený vodopád  je jedním z nejširších v zemi a nabízí jeskyni, která je zmíněna v indických epických básních. Rawanu vodopád si během návštěvy Srí Lanky nesmíte nechat ujít. Ravana Falls je třístupňový kaskádovitý vodopád, který stéká po skalní stěně a vytváří skalní tůně podél své stezky. Vodopád měří přibližně 25 m ve výšce. Vodopády jsou součástí Ravana Ella Wildlife Sanctuary a nacházejí se 6 km od železniční stanice Ella. Můžete také chytit jakýkoliv autobus mířící do Wallawaya. Na zpáteční cestě, každý autobus mířící do kopce zastaví u Elly.

 

Cestovní kancelář
Palma Travel Touroperator a.s.
IČO: 24830968, DIČ: CZ24830968

+420 774 550 941
info@palma-travel.cz

Všechny kontakty

Menu